Suluova MYO’Savunma ve Kurtarma Tatbikatı Yapıldı.da Sivil 

– Amasya Üniversitesi Suluova Meslek Yüksek Okulunda(MYO), Sivil Savunma ve Yangın Tatbikatı gerçekleştirildi.

MYO bahçesinde yapılan tatbikat, Suluova MYO, Suluova İtfaiye Müdürlüğü, Amasya AFAD ve Suluova Devlet Hastanesi 112 Acil Servis ekiplerinin işbirliği ile gerçekleşti.

Tatbikat öncesi konferans salonunda arama, kurtarma ve yangına müdahale gibi konularda öğrencilere yönelik bir eğitim sunumu gerçekleştirildi.

Ardından ise okul bahçesinde toplanan öğrenciler, alanda hazır bulunan İtfaiye ve AFAD personelleri ile yapılacak tatbikat öncesi ön hazırlık yapıldı.

Daha sonra ise çalan alarm ve yangın ihbarıyla tatbikat başladı.

Okul bahçesinde yapılan ve gerçeğini aratmayan tatbikatta, deprem dolayısıyla yangın çıkan olay yerindeki binaya MYO nizamiyesinden sirenlerle hızla giren Belediye İtfaiye ekipleri, bina içerisinde mahsur kalan öğrencileri merdiven yardımıyla pencereden alarak olay yerine gelen 112 Acil Servis ekiplerine yönlendirip gerekli muayenelerinin yapılmasını sağladı.

Bu arada AFAD ekipleri de, bina içerisindeki yangından etkilenerek pencereye kaçan öğrencileri açtıkları brandaya atlamalarını sağlayarak olay yerinden sedyelerle uzaklaştırıp ambulanslara tahliye ettiler.

Diğer tarafta ise çıkan yangına müdahale eden itfaiye ekipleri ile arama kurtarma ekipleri yangını söndürerek çevreye yayılmadan kontrol altına aldı.

MYO’nun 300 kadar Sivil Savunma ve İtfaiye Bölümü öğrencileri ile 40 tane Acil ve Afet Yönetimi Bölümünde eğitim gören öğrencilerin katıldığı tatbikatı öğrencilerin daha donanımlı olması amacıyla yaptıklarını belirten MYO Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Murat Karavin, her sene düzenli olarak tatbikatı tekrarladıklarını söyledi.

Bölümlerinden mezun olan öğrencilerin tamamının istihdama katılmalarını hedeflediklerini, bunun içinde bu tür tatbikat ve faaliyetlere büyük önem verdiklerini ifade eden Dr. Öğr. Üyesi Murat Karavin, “bu gibi tatbikatlar doğal hayatın bir provası niteliğindedir. Öğrencilerimiz, teorikte öğrendikleri bilgileri sahada patrikte uygulamaya döktükleri zaman atıldıkları iş hayatlarında ve sosyal hayatlarında daha etkin mücadele ederek başarılı oluyorlar. Bu amaçla öğrencilerimize, AFAD, 112, İtfaiye ve Kızılay gibi kurumlarımızla ortak çalışma ve tatbikatlar yapıyoruz, amacımız farklı eğitim teknikleri de öğrenmeleri ve daha başarılı olmalarıdır“ dedi.

Öğrencilerin aldıkları teorik eğitimleri pratikte uygulamaları adına bu gibi tatbikatların oldukça faydalı olduğunu belirten Dr. Öğr. Üyesi Murat Karavin, daha nitelikli ve kaliteli eleman yetiştirmek için bu çalışmalarının süreceğini belirterek, tatbikatta yer alarak destek ve katkı sunan Amasya İl Afet ve Acil Durum(AFAD) Şube Müdürü Burhan Özü, Suluova Belediyesi İtfaiye Müdürü Mehmet Özgan ve Suluova Devlet Hastanesi yetkililerine teşekkür etti.

1 (34)2 (32)3 (23)4 (18)5 (15)6 (15)7 (15)8 (14)9 (8)10 (8)11 (11)12 (6)14 (3)15 (2)