İnşaat Sektöründe; Kendi Geleceğini İnşaa Et Proje Kapanış ve Belge Töreni Yapıldı.

-Suluova Ticaret ve Sanayi Odası tarafından yürütülmekte olan “İnşaat Sektöründe; Kendi Geleceğini İnşaa Et” projesinin konferans ve belge dağıtım töreni yapıldı.

Suluova Meslek Yüksek Okul(MYO) konferans salonunda yapılan programa katılanlara “hoş geldiniz” diyerek bir konuşma yapan TSO Başkanı Turgut Aksu; Projenin “Dezavantajlı Kişilerin Sosyal Entegrasyonu İle İstihdam Edilebilirliklerinin Geliştirilmesi Hibe Programı’’ kapsamında hibe kazandığını ve 1 yıldır uygulanmakta olduğunu belirtti.

Ülkemizde ve bölgemizde tüm sektörlerin en büyük ihtiyacının yetişmiş kalifiye eleman olduğunu söyleyen Turgut Aksu, “bu projemiz ile ülkemizde ve bölgemizde inşaat sektörü alanında kalifiye bilgili ve belgeli eleman ihtiyacını gidererek dezavantajlı bireylerin istihdamının yanı sıra odamızda ve bölgemizde proje kültürü oluşturmayı hedefledik. Yürüttüğümüz proje ile 105 dezavantajlı bireyi inşaat sektöründe bir meslek sahibi yapmak için duvarcı, boyacı, kalıpçı, sıvacı v.b alanında mesleki eğitimler verilerek nitelikli hale getirilmiş olup böylelikle istihdam edilebilirlikleri sağlandı” dedi.

Kapanış törenine katılarak TSO'yu tebrik eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK) Başkan Yardımcısı Metin Karaman ise; bir ilçeden de bu projenin hazırlanarak hibe kazanmasının anlamlı ve sevindirici olduğunu, Çalışma Bakanlığının bir kurumu olan Mesleki Yeterlilik Kurumunun, bilgiyi ve teknolojiyi sanayi ile buluşturduğunu, özellikle nitelikli elemanı sanayici ile buluşturan bir kurum olduğunu ifade ederek; “Ne kadar nitelikli firma ve ürünler de olsa nihayetinde bunların hepsi nitelikli iş gücüne dayanır. Kurumumuzun görevi, bilgiyi ve teknolojiyi sanayi ile buluşturmak, eğitimli istihdam ordusunu sağlamak amacıyla sektörün istekleri doğrultusunda, Avrupa ve dünyadan kopmadan ülkemize özgün ulusal meslek standartlarının hazırlanması, ulusal meslek standartlarına göre yeterliliklerin belirlenmesi, uluslar arası akredite sınav ve belgelendirme kuruluşları kurularak bu kuruluşlarda bireylerin bilgi ve becerileri ölçülerek nihayetinde uluslar arası akredite mesleki yeterlilik belgesi ile kişilerin iş piyasasında istihdam edilmelerinin sağlanmasıdır.”

Daha sonra, 105 kursiyere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Mesleki Yeterlilik Kurumu(MYK) Başkan Yardımcısı Metin Karaman, Belediye Başkanı Fatih Üçok, TSO Başkanı Turgut Aksu ve protokol üyeleri tarafından belgeleri verilerek tebrik edildi.

Belge töreninin ardından Kişisel Gelişim Uzmanı Yazar Ahmet Şerif İzgören tarafından “at şu adımı” konulu bir konferans verildi.

Programa, İŞ KUR Amasya İl Müdürü Osman Yılmaz, KOSGEB Amasya İl Müdürü Bayram Ali Kukuş, Suluova Belediye Başkanı Fatih Üçok, MYO Müdürü Yard. Doç. Dr. Murat Karavin, İlçe Milli Eğitim Müdürü Ahmet Davu, kurum, kuruluş temsilcileri ile kursiyerler ve vatandaşlar katıldı.

DSC_0975DSC_0992

B1B2B3B4B5B7B8