Dinle

 Hakan Erol        08 04 2022

 

Şeker Pancarı Tohumu Çeşit Denemesi İşbirliği Protokolü İmzaladı

Amasya Şeker Fabrikası ile Amasya Üniversitesi Suluova Meslek Yüksekokulu işbirliğinde Şeker Pancarı Tohumu Çeşit Denemesi üzerine araştırma faaliyetlerinde bulunmak amacıyla bir protokol imzalandı. Suluova Meslek Yüksekokulu Müdürlüğünde gerçekleşen işbirliği protokol imza törenine; Amasya Üniversitesi Suluova Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Murat Karavin, Şeker Fabrikası Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Özarslan, Amasya Şeker Fabrikası Genel Müdürü Ali Namık Bostancı, Şeker Fabrikası Ziraat Müdürü Erol Yelen, Suluova Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Bölüm Başkanı Dr. Öğr. Üyesi Beril Kocaman ile Dr. Öğr. Üyesi Ebru Batı Ay katıldı.

Protokol imza töreninde bir açıklama yapan Suluova Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Murat Karavin, “Şeker pancarı üretiminde verim ve kaliteyi etkileyen önemli faktörlerden birisi pancar tohumu çeşit seçimidir. Yüksekokulumuz ile Amasya Şeker Fabrikası arasında şeker pancarı tohum çeşit denemesine ilişkin bir protokol imzaladık. Protokolün Amasya’ya ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" dedi.

İşbirliği protokolünün taraflara mali bir yükümlülük getirmediğini vurgulayan Amasya Şeker Fabrikası Genel Müdürü Ali Namık Bostancı, “Amasya’nın iklim ve toprak şartlarına uygun, hastalık-zararlı ve tohuma kalkmaya dayanıklı, kök ve şeker oranı yüksek, çimlenme gücü ve tarla çıkışı iyi, sağlıklı, güvenilir şeker pancarı çeşitlerini çiftçilere tavsiye etmek amacıyla bu protokolü imzalıyoruz. Bizlere destek veren Başta Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Süleyman Elmacı olmak üzere Suluova Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Murat Karavin ve ekibine teşekkür ediyorum” dedi.