3 SERGİ BİRARADA

Suluova Meslek Yüksekokulu bahçesinde Gıda İşleme, Bitkisel ve Hayvansal Üretim, Mülkiyet Koruma ve Güvenlik Bölümü öğrencilerinin 15 mayıs 2018 tarihinde hazırladığı 3 farklı sergi düzenlendi. “Geleneksel gıdalar” sergisi Öğr. Gör. Fadime SEYREKOĞLU koordinatörlüğünde gerçekleştirilirken, “Doğal Boyalar” ve “Güzel Sanatlar” sergisi Dr. Öğr. Üyesi Ferda ESER koordinatörlüğünde gerçekleştirildi.

“Boya Bitkileri Değerlendirme” dersi kapsamında Tıbbi ve Aromatik Bitkiler programı öğrencileri boyarmadde özelliği gösteren safran, soğan, çay, nane, kına gibi çok çeşitli bitkilerden farklı yöntemler ve metal tuzları kullanarak farklı renklerde boyanmış kumaşlar elde ettiler. Boyadıkları kumaşları bez bebek, tablo, bardak altlığı, yastık, telefon kulaklığı gibi farklı ürünlere dönüştürerek kanserojen ve sağlığa zararlı birçok ürünün piyasaya sunulduğu günümüzde doğal ve çevre dostu alternatif ürünler üreten öğrenciler katılımcıların da beğenisini kazandılar.

“Güzel Sanatlar” dersi kapsamında Sivil Savunma ve İtfaiyecilik programı öğrencileri yaptıkları dekoratif objeleri sergilediler. Gece lambası, tablo, saat, kapı süsü, sepet gibi birçok ürünün yer aldığı sergide, öğrenciler sadece yangın söndürmede değil, sanatın birçok dalında  da yetenekli olduklarını kanıtladılar.

‘Geleneksel Gıdalar’ dersi kapsamında Gıda Teknolojisi programı öğrencileri kendi yörelerinde yada diğer yörelerde bulunan unutulmaya yüz tutmuş geleneksel ürünlerin tarihçesi, yapımı ve tüketimlerini araştırıp bu ürünlerin üretimlerini gerçekleştirdiler. Ayrıca yöresel ürünlerin posterlerini yaparak renkli görüntülerle sergiye katkıda bulundular.

Hem göze hem damağa hitap eden sergi etkinliği katılımcıların büyük beğenisini topladı.

1 (22)2 (21)3 (13)4 (12)6 (7)7 (8)8 (8)